چطور تمرکز کنیم؟

 سلام

بی مقدمه میریم سراغ اصل مطلب یعنی حفظ تمرکز

اول از همه نگاهی میندازیم به عواملی که سبب عدم تمرکز میشن ، تا اونها رو بشناسیم و با حل اونها به تمرکز برسیم.

در این دوره زمانی با گسترش ابزار های ارتباطی مانند تلویزیون ، اینترنت ، صفحات مجازی و... ، حجم اطلاعات ورودی به ذهن یک شخص بسیار زیاد تر از گذشته شده است . حالا اگر آن شخص یک دانش آموز و محصل هم باشد ، کار برایش دشوار تر است زیرا باید در ابتدا تلاش کند تا تمام عامل هایی که توجه و حواس او را به خود جذب می کنند رها کند و در مسیر بی اعتنایی به آنها ، مشغول تمرکز بر مطالعه و درس خود شود.به همین دلیل اغلب افراد ، تمرکز کردن را کاری سخت می دانند زیرا نیازمند آمادگی جسمی،روحی و روانی است و لزوم تمرکز و ارائه راهکار برای حفظ تمرکز کافی نیست بلکه شخص  باید بتواند با حذف افکار مزاحم ، همه ی توجه ، دقت، توان و انرژی خود را به طور جدی و عمیق بر موضوعی واحد بگذارد.

ذکر این مورد مهم است که تمرکز کردن ، یک امر ذاتی نیست و با تمرین و پرورش ، بدون وابسته بودن به هوش و ذکاوت فرد ، می تواند رشد کند و تبدیل به مهارتی مهم در شخصیت شود.

عواملی که مانع تمرکز می شوند ، هم می توانند از نوع بیرونی باشند و هم از نوع درونی .

برای مثال ، دانش آموزی مشغول درس خواندن است ، او به طور ناخودآگاه به فکر مسئله ای دیگر می افتد که شاید فکر کردن به آن برایش جذاب تر از خواندن آن درس است ؛ در نتیجه پرش حواس و ذهن و از بین رفتن تمرکز اتفاق می افتد و چون راحت تر از درس خواندن و تمرکز بر آن است پس مغز به عنوان استراحت به آن نگاه می کند  تا حجم فشار های وارد شده بر خود را کاهش دهد و کمتر خسته شود .  تکرار چندین باره این اتفاق در حین مطالعه یک درس کافی است تا هم دانش آموز حس خوبی به خواندن آن نداشته باشد و هم اینکه  حجم این پرش های ذهنی دائما بیشتر شود.

عوامل بیرونی که جلوی تمرکز او را می گیرد می تواند از سر و صدای محیط باشد تا کمبود نور و حتی تنظیم نبودن دما.

که بخش زیادی از این عوامل بیرونی را با دخالت خود می توانیم  بهبود بخشیم ، ولی عوامل درونی مانند وجود  نگرانی، غم و اندوه و خشم را به سختی می شود از بین برد اما برای همه ی اینها روش هایی وجود دارد که تمرکز را افزایش می دهد .

 

روش های افزایش تمرکز:

  • انتخاب هدف و انگیزه

قاعدتا اولین قدم برای شروع هر کاری داشتن هدف است . اینکه بدون انتخاب مسیر و تلاش برای رسیدن به آن چیزی که دلخواه است ، دست به کاری بزنیم مسلما نباید انتظار نتیجه و سرانجامی برای آن کار داشته باشیم .

برای یک دانش اموز نیز، صرفا پشت میز نشستن و کتاب ورق زدن نمی تواند باعث موفقیت شود چرا که مستلزم وجود عوامل بسیاری است مانند داشتن انگیزه .

پس آن چیزی که یک دانش اموز را علی رغم همه ی مشکلات و سختی ها ، متمرکز نگه می دارد، شور و شوق رسیدن به هدف و داشتن انگیزه است.

  • ایجاد علاقه

به صورت طبیعی وقتی می خواهیم هدفی را انتخاب کنیم ، ابتدا به علاقه خود نگاه می کنیم و سعی می کنیم  علاوه بر توجه به مهارت ها و توانمندی خودمان ، حواسمان به علاقه مندی ها نیز باشد. چرا که داشتن اشتیاق به انجام کاری در کنار هوش و استعداد ، می تواند ما را در رسیدن به هدف کمک کند . برای مثال ، اکثر دانش آموزان  رشته تجربی به دنبال قبولی در رشته  پزشکی هستند و به دلیل همین علاقه ، درس هایی مانند زیست را بهتر و با تمرکز بالاتری مطالعه می کنند . اما باید توجه داشته باشید که عدم علاقه به درسی ، نباید باعث شود که شما تمرکز کافی روی آن نداشته باشید بلکه ، علاقه شما به هدفتان و رسیدن به مقصد باید باعث شود تا همه ی سختی ها و تلخی های مسیر را تحمل کنید .

  •  خیال پردازی ممنوع

خیال پردازی اولین قدم ورود به پرش های ذهنی است .

شروع و تمام شدن این پرش های ذهنی مشخص نیست به طوری که حتی دانش آموز متوجه نمی شود درحالی که مشغول رو خوانی از متن کتاب است ، مغزش درحال فکر کردن به حوادث و اتفاقات شیرین و جذاب گذشته یا آینده است.

برای جلوگیری از این نوع حواس پرتی ها ، می توانید در ازای هربار پرش ذهنی، خودتان را جریمه کنید و هر وقت به فکر فرو رفتید سریعا با خود کنترلی، به موضوع اصلی متمرکز شوید .

همچنین می توانید ساعات مطالعه خود را به واحد های پانزده دقیقه ای تقسیم کنید و در پایان ببینید آیا توانستید یک ربع کامل را بدون پرش ذهنی متمرکز شوید یا خیر.

  • افزایش سرعت مطالعه

وقتی متنی را با سرعت بخوانید ، ذهن شما وقت کافی برای گریز زدن به موضوعات مختلف دیگر را ندارد و تمام حواس شما متمرکز می شود بر روی موضوع اصلی.

اما دقت کنید که این سریع خوانی به گونه ای نباشد که از یک جمله بیست کلمه ای فقط پنج کلمه را متوجه شوید.

همچنین از بلند خوانی و راه رفتن هنگام مطالعه بپرهیزید و سعی کنید هنگام خواندن متن، آن خط را با انگشت یا مداد خود خط ببرید.

  • افکار اضافی را حدف کن.

قبل از شروع به مطالعه ، همه ی افکار و اندیشه های مزاحم را کنار بگذارید و با ذهنی باز به استقبال درس خواندن بروید.

یاد بگیرید که زمان اختصاص داده شده به درس را باید برا یخودش نگه دارید نه فکر کردن به دل مشغولی و نگرانی ها. همه ی این مواردی که ذهن شما را درگیر می کند کنار گذاشته و وقتی بر روی میز مطالعه خود می نشینید بدون اتلاف ثانیه ای ، شروع به خواندن کنید.

علاوه بر اینها باید تمام ابزار و وسایل اضافی  که در اطراف شما وجود راد را حذف کنید. مثلا همه ی دانش آموزان از به کار بردن ماژیک های هایلایتر جذاب و رنگی خوششان می آید اما استفاده از آنها نباید طوری باشد که تمام میز مطالعه شما را دربرگیرند و مدام سبب حواس پرتی شما شوند.