تاثیرات افت گاز و برودت هوا در سراسر کشور بر برگزاری کنکور دی ماه 1401

مرحله اول آزمون سراسری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور در مقطع کارشناسی قرار است روز‌های پنجشنبه و جمعه، ۲۹ و ۳۰ دی ۱۴۰۱ در سراسر کشور برگزار شود و ۹۸۰ هزار داوطلب در قالب ۵ گروه آموزشی به رقابت بپردازند.

 

 

شرایط جوی و بارش برف در اقصی نقاط کشور که سبب برودت بی‌سابقه هوا و همینطور مشکلات و کمبود گاز در سراسر کشور که سبب تعطیلی‌های طولانی مدارس و دانشگاه‌ها و ادارات دولتی شده‌ این گمان را به وجود آورده بود که کنکور سراسری با تعویق حداقل یک هفته‌ای مواجه شود.

صحبت های وزیر نفت درباره افت فشار گاز در روزهای اخیر درکشور:

 

این در حالی است که وزیر نفت با توجه به بازدید خود از ترتب جام بیان کرد: خوشبختانه در سراسر کشور وضعیت گاز پایدار است و مشکل پیش‌آمده در تربت جام به این علت بوده است که این شهرستان در انتهای خط انتقال گاز قرار دارد و زیرساخت‌های آن نیز ضعیف است.

وی دلایل اصلی افت فشار گاز در روزهای منتهی به کنکور را اینگونه بیان کرد: از صبح پنجشنبه (۲۲‌دی) کشور ترکمنستان به‌علت مشکلات برودت هوای کشور خودش گاز وارداتی به ایران را قطع کرد که این مسئله ما را با مشکلاتی مواجه ساخت. همچنین ۲۰ استان در کشور با میانگین درجه حرارت منفی ۱۰ بودند که این‌ها دلایل اصلی افت فشار گاز بوده است.

همچنین وزیر نفت در آخر تأکید کرد: تعطیلی‌های اخیر در مشهد و تهران باعث شده است روزانه بین ۴ تا ۵میلیون مترمکعب در تهران و ۲میلیون مترمکعب در مشهد صرفه‌جویی گاز داشته باشیم و در حال حاضر وضعیت گاز سراسر کشور پایدار است.

 

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور گفت: آزمون سراسری قطعا برگزار می‌شود.

حسن مروتی معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور در یک برنامه تلویزیونی درباره وضعیت آب و هوایی و تاثیر آن در برگزاری کنکور ۱۴۰۲ گفته بود: کنکور قطعا در آخر هفته برگزار می شود و از نظر وسایل گرمایشی نیز با همه دستگاه ها هماهنگی های لازم انجام شده است بخاطر برودت هوا مشکلی به وجود نخواهد آمد و با توجه به اینکه محل برگزاری آزمون در مراکز آموزشی آموزش و پرورش، پیام نور، دانشگاه آزاد و دانشگاه های دولتی است برای این منظور تمهیدات اندیشیده شده است.

 

همانطور که پیشبینی شده بود امروز آزمون سراسری رشته های تجربی و زبان در سراسر کشور به گونه ای برگزار شد که خوشبختانه هیچگونه مشکل و اخلالی در خطوط گاز رسانی کشور به وجود نیامد و همینطور برودت هوا خللی در برگزاری کنکور ایجاد نکرد.